п. 8.5. Підйом і установка конструкцій

Загальні правила підйому конструкцій полягають в наступному.

Перш ніж подати сигнал про підйом, стропальник повинен переконатися, що деталь надійно застроплена і ніщо не заважає піднесенню її, перевірити, чи немає на конструкції незакріплених деталей, сторонніх предметів, чи не може вона зачепитися за що-небудь під час підйому. Необхідно також переконатися в стійкості крана. Якщо монтаж ведеться стріловими самохідними кранами, то стропальник повинен упевнитися за вказівником вантажопідйомності на стрілі крана, що встановлений машиністом виліт стріли відповідає масі вантажу.

Деталі піднімають і опускають вертикально; забороняється підтягувати деталь краном, відтяжками або вручну. Особливо обережно піднімають на монтаж елементи, встановлені в касетах, в цьому випадку навіть незначні відхилення від вертикального напрямку при підйомі можуть призвести до пошкодження цих пристроїв і самих елементів - появі сколів, тріщин. Не припустимо відривати краном вантажі, що примерзли до землі, засипані грунтом, загромаджені іншими елементами.

Елементи спочатку піднімають на висоту 200 ... 300 мм і перевіряють правильність стропування, рівномірність натяжіння стропів, стійкість крана і дію його гальм. Тільки після цього подають сигнал про подальший підйом. Якщо необхідно поправити стропи, вантаж опускають - забороняється поправляти строповку при піднятому вантажі.

Сигнали про підйом і переміщення елементів на складі подає стропальник, а на будівлі - ланковий. Якщо між ними немає прямого зорової зв'язку, то додатково призначається сигнальник, який повинен знаходитися в зоні видимості стропальників і монтажників. Всі вказівки машиністу крана дає тільки одна людина (на складі - стропальник, на будівлі - ланковий монтажників). Щоб машиніст крана знав, чиї команди він зобов'язаний виконувати, стропальник (сигнальник) і ланковий надягають на ліву руку жовту пов'язку з написом «Сигнальник». Умовні сигнали подають знаками руки або червоним або жовтим прапорцем (табл. 5). Сигнал «Стоп» (аварійна зупинка) подається будь-ким, якщо він помітив небезпеку, і машиніст крана повинен негайно припинити підйом або спуск вантажу, переміщення крана, стріли і т. д.

 

Таблиця 5. Сигнали, що застосовуються при монтажі конструкцій

9 19          9 20        9 21

 

Стоп (аварійна зупинка) - різкий рух обома руками, зігнутими в ліктях, з сигнальним прапорцем у правій руці на рівні грудей.

Збірні конструкції кам'яних будівель встановлюють в проектне положення способом «на вазі». Цей спосіб полягає в тому, що конструкцію переміщують краном до місця установки, потім опускають і, не знімаючи стропів (на вазі), вивіряють і закріплюють в проектному положенні. Цей спосіб найбільш поширений і при монтажі конструкцій інших видів будівель. Він характерний тим, що маса монтованих елементів в процесі всього монтажу цілком сприймається краном.

 Перед установкою деталі підготовлюють місце для її встановлення. Основу очищають від сміття, вантажать його в ящик і спускають вниз, де складають на спеціально відведеному місці, не можна скидати сміття вниз - це забруднить конструкції і може викликати нещасний випадок. На очищену основу розстеляють розчинну постіль.

Встановлювану деталь опускають на розчинну постіль всією опорною площиною. Конструкції розстроповують після закріплення їх на опорах або до раніше змонтованих елементів. Кріплення буває тимчасове або постійне. Тимчасово кріплять конструкції в тих випадках, коли їх положення необхідно ретельно вивірити і перевірити геодезичними приладами, перш ніж закріпити остаточно. Елементи кріплять тимчасово клинами, струбцинами, в кондукторах.