п. 5.4. Кладка перегородок

 Перегородки з цегли, гіпсових плит і каменів правильної форми, як правило, викладає ланка «двійка» ярусами. Робоче місце організовують за звичайними схемами з урахуванням конкретних умов. 

 

 Цегляні перегородки 

 Товщина цегельних перегородок зазвичай дорівнює 1/4 цегли при довжині перегородки до 3 м і висоті до 2,7 м, а при більшій довжині і висоті - 1/2 цегли.

Перегородки викладають на розчині марки не нижче 10. Для стійкості їх армують прутками сталевої арматури діаметром не більше 6мм, а в місцях сполучення з капітальними стінами забивають сталеві йоржі або штирі. При кладці особливу увагу приділяють тому, щоб шви були добре заповнені розчином, і кожна цеглина мала правильне положення, а кладка була вертикальна в цілому.

5.4.1.а

 

5.4.1.b

  Щоб домогтися гарної якості кладки кутів, рекомендується застосовувати шаблони з дощок, обструганих із зовнішньої й відфугованих з внутрішньої робочої сторони. При зведенні перегородок у приміщеннях, де вже змонтовані перекриття, шаблон установлюється по схилу врозпір між підлогою та стелею приміщення. Кутову цеглу укладають впритул до шаблону з перев'язкою. Застосування такого шаблону забезпечує не тільки більшу точність установки перегородок, але і значно прискорює роботу муляра.

Перегородки санвузлів викладають із застосуванням металевого шаблона для безрозмітної кладки. Виклавши перші два ряди кладки по рискам, нанесеним майстром, перевіряють за допомогою правила якість виконаної кладки і знімають шаблон. Установлюються кутові шаблони або звичайні порядовки і продовжують кладку стінок. 

 

8

 Рис. 5.4.1. Кладка перегородок санвузлів:а - шаблон з дощок для кладки кута, б - початок кладки санвузла по металевому шаблону, в - кладка з підмостів; 1- стінки перегородок, 2, 4 - шаблони, 3 - ящик з розчином, 5 - пакет з цеглею, 6 - перемичка

 

По ходу кладки каменярі забивають у шви капітальних стін 2 ... 3 металевих йоршів по висоті стіни, прив'язуючи до них м'які прутки арматури. З кожного боку двірного отвору на рівні 1/4...1/5 пройми від низу і верху закладають в кладці дерев'яні антисептировані пробки (розмір їх звичайно дорівнює 1/2 цегли) для подальшого кріплення до них дверних коробок.

Виклавши перегородки на висоту ярусу, муляри прибирають із санвузла піддон з-під цегли, встановлюються краном в санвузлі підмости, ставлять на них піддон із цеглою, ящик з розчином і залізобетонну перемичку для отворів і продовжують кладку перегородок. По ходу кладки встановлюють арматуру, пробки для кріплення дверних коробок, перемичку над отворами. Вертикальність і горизонтальність рядів кладки періодично перевіряють схилом, правилом і рівнем. Кладку вирівнюють легким постукуванням молотком-кірочкою за правилом, що додається з зовнішнього боку перегородок.

 

Перегородки з гіпсових плит

Перегородки влаштовують усередині житлових будинків та інших будівель. Міжквартирні перегородки роблять подвійними з повітряним прошарком, міжкімнатні - одинарними. Плити встановлюють на гіпсовому розчині зі зміщенням вертикальних швів в суміжних рядах на 1/ 4 або 1/2 плити.

Основу під перегородку готують і вирівнюють завчасно. Потім біля стін, між якими буде викладатися перегородка, встановлюють і закріплюють порядовки. Шнур-причалку натягують на висоті першого ряду плит від вирівняної розчином підстави так, щоб її кромка знаходилася в площині перегородки. Плити одного ряду розкладають уздовж місця установки перегородки і безпосередньо на робочому місці приготують гіпсовий розчин наступним чином. У ящик засипають гіпс в кількості, необхідній для приготування розчину на один ряд плит. Наливають воду разом зі сповільнювачем схоплювання і масу перемішують. Готовий розчин повинен мати консистенцію густої сметани. Його необхідно використовувати протягом 15 ... 20 хв, так як гіпс швидко схоплюється. Якщо розчин схопився, то розводити його водою і застосовувати знову не можна, так як він вже не буде мати необхідні в'яжучими властивості і міцності.

Перед установкою плит муляр розстеляє розчин по постелі, бере плиту, ставить її торцем вгору, зачерпує з ящика розчин штукатурною лопаткою і розстеляє його рівним шаром по бічній грані плити (рис. 5.4.2). Потім муляр повертає плиту на 90° і ставить на розчинну постіль, щільно притискаючи до стіни або до раніше встановленої плити. Вичавлений розчин підрізають кельмою, вирівнюють плиту по шнуру і встановлюють наступну плиту. Встановивши перший ряд, перевіряють правильність установки перегородки, заповнюють порожні шви розчином і зачищають їх кельмою. Другий і наступні ряди плит встановлюють у такій же послідовності, дотримуючись перев'язки швів.

Положення встановлюваних плит у вертикальній площині перевіряють схилом і правилом.

До повного схоплення розчину поверхню плит очищають від напливу розчину і згладжують сталевою циклею розміром 150Х80Х1,5мм (на одній з довгих сторін циклі зроблені зуби висотою 2, 5мм з кроком 2мм).

 

9

Рис. 5.4.2. Кладка перегородок з гіпсових плит

 

Циклю при роботі тримають поперек шва, спираючи одночасно на дві плити. Не слід сильно натискати на циклю, щоб не змістити вже встановлені плити.

У перегородку з прорізом після встановлення другого ряду плит вставляють дверну коробку. Її закріплюють в процесі кладки перегородки дерев'яними пробками, які закладають між плитами в трьох місцях по висоті коробки. Зазор між плитами і коробкою, а також місця встановлення дерев'яних пробок заповнюють гіпсовим розчином.

Перемички над дверними прорізами роблять з гіпсових плит, які укладають симетрично щодо осі отвору з дотриманням правил перев'язки швів.

Верхні ряди плит перегородки встановлюють з інвентарних переносних риштувань. Між стелею і верхом останнього ряду плит залишають зазор 15 ... 20мм для компенсації можливих осад конструкції. У подальшому його проконопачують клоччям, змоченим гіпсовим розчином.

Сполучення перегородок виконують з дотриманням правил перев'язки плит, закладаючи в горизонтальні шви сполучених перегородок зв'язку та анкери зі сталевих стрижнів діаметром 4 ... 6 мм, попередньо покритих бітумним або асфальтовим лаком. До зовнішньої стіни перегородку кріплять йоржами в 2 ... 3 місцях по висоті стіни. У цьому рівні в горизонтальні шви перегородки укладають сталевий 4-міліметровий дріт по всій довжині перегородки для забезпечення її стійкості.

При зведенні перегородок усередині приміщень користуються шаблонами. Шаблон складається з двох трубчастих стійок і горизонтальної рейки, довжину якої можна змінювати в залежності від розмірів перегородки. Рейка спирається на два металевих кронштейна. Стійки забезпечені гвинтовими домкратами, якими при установці закріплюють шаблон. Стійки шаблону розміщують на відстані 250 ... 300 мм від стін і розмічають місця расположення дверних прорізів. Після того як плити одного ряду будуть встановлені і вивірені, горизонтальну рейку піднімають на висоту плити (300 ... 400 мм) і по ній встановлюють плити наступного ряду. Перегородки з каліброваних плит зводять тими ж прийомами, але плити встановлюють «насухо» з дотриманням перев'язки.

 

Перегородки і заповнення прорізів зі склоблоків.

Світлопрозорі огорожі та перегородки влаштовують з пустотілих скляних блоків в житлових будинках, промислових і громадських будівлях. Блоки володіють високими теплотехнічними якостями і хорошою звукоізоляцією, вони довговічні й гігієнічні, а перегородки або заповнення прорізів з них зручні в експлуатації, не змінюють зовнішнього вигляду під дією атмосферних умов, легко миються і забезпечують хорошу освітленість приміщень.

Блоки встановлюють в отвори або перегородки на ребро на цементному або цементно-вапняному розчині без перев'язки швів, розташовуючи між цегляними стінами, залізобетонними або іншими несучими конструкціями будівель. При великих розмірах прорізів блоки перев'язують металевим або залізобетонним каркасом (палітурками) або стрижнями. Способи кріплення указують в проектах.

Шви між блоками роблять рівними по товщині швам цегельної кладки, але не менше 8 ... 10 мм - при зменшенні їх товщини вони погано заповнюються розчином, що відбивається на міцності огорожі. Найбільш складно заповнювати вертикальні шви. Тут, як і при укладанні керамічних блоків, використовують метод попереднього нанесення розчину на грань склоблока з наступним підрізанням розчину, вичавлюванням з горизонтального і вертикального швів.

Застосовують і інший спосіб: встановлюють ряд блоків на постіль з розчину, вертикальні шви між ними промазують зовні гіпсовим розчином, а потім заливають у них рідкий цементний розчин. Для ущільнення розчину між блоками рекомендується шви розшивати: чим щільніше шви між блоками, тим міцніше конструкція. Особливо необхідно ущільнювати шви при кладці зовнішніх огороджувальних конструкцій; від цього залежать теплотехнічні якості огорожі, крім того, в нещільних швах може скупчуватися волога, яка, замерзаючи, руйнує кладку.

 5.4.3

 

Рис. 5.4.3. Монтаж перегородок із склоблоків

 

5.4.3.а