п. 4.4. Загальні правила виконання кладки й вимоги до її якості

 Бутові фундаменти починають викладати з нижчих ділянок. Перехід від однієї глибини закладення фундаменту до іншої виконують уступами відповідно до вказівок проекту. При цьому в кожному уступі повинно бути не менше двох рядів кладки, що складає в залежності від розміру каменю 35 ... 60см. Камені верхнього ряду кожного уступу перев'язують з вищерозміщеною кладкою.

Кладку ведуть ярусами по 0,8 ... 1,0м. При цьому висота розриву на границях ділянок кладки повинна бути не більше 1,2м. Розриви викладають у вигляді убіжної штраби уступами, що мають відношення висоти до довжини 1:2 або 1:1.

Перерви в роботі при виробництві бутової кладки допускаються тільки після заповнення розчином проміжків між камінням останнього викладеного ряду. Поверхні каменів цього ряду покривають розчином лише при поновленні кладки. У суху спекотну і вітряну погоду на час перерви бутову кладку захищають від швидкого висихання щитами або рулонними матеріалами.

У бутобетонні фундаменти укладають очищені від бруду камені й уламки, інакше вони не будуть мати міцного зчеплення з бетоном. У суху погоду уламки перед укладанням у бетонну суміш поливають водою. Розриви бутобетонної кладки між суміжними ділянками виконують у вигляді уступів - пошарово, так само як при бутовій кладці.

Для забезпечення монолітності бутобетонної кладки, перерви в роботі влаштовують лише після втоплення каменів у верхній шар бетонної суміші й ущільнення її. При перервах у кладці в суху літню погоду кладку 3 ... 4 рази на день зволожують, поливаючи водою.

 

3 Рис. 4.4.1. Допустимі відхилення при кладці фундаментів з бутового каменю (штрихпунктирними лініями позначені межі допустими відхилень)
 

Якість кладки з бута і бутобетону перевіряють за допомогою тих же вимірювальних інструментів і тими ж прийомами, що і якість цегляної скарбки. Відхилення (рис. 4.4.1) від проектних розмірів у положенні конструкцій з буту і бутобетону не повинні перевищувати величин, указаних в табл. 4. Кладка, виконана з порушеннням не допускається. Відхилення підлягає виправленню.

У цих випадках питання про продовження кладки вирішується проектною організацією.