п. 4.3. Організація робіт при зведенні бутових і бутобетонних фундаментів

 До початку кладки бутових фундаментів заготовляють камені, встановлюють ящики для розчину, жолоби і лотки для спуску каменю і розчину.

При кладці фундаментів «під лопатку» в траншеях глибиною до 1,25 м ящики для розчину розставляють на бровці траншеї через 3 ... 5м один від одного, а між ними розташовують штабеля бутового каменю. При кладці камінь з штабеля подають в руки муляра, а розчин зкидають ковшем-лопатою безпосередньо на кладку.

Для кладки фундаментів у траншеях і котлованах глибиною понад 1,25м (рис. 4.3.1) запаси каменю та щебеню укладають поруч з бровкою траншеї, а робочі ящики для розчину ставлять в траншеї безпосередньо на кладку.

 

1

Рис. 4.3.1. Організація робочого місця при бутовій кладці фундаментів у траншеях і котлованах глибиною понад 1,25 м: а - поздовжній розріз, б - поперечний розріз; 1 - жолоб, 2 - щебінь, 3 - бутовий камінь, 4 - лоток, 5 - ящик для розчину, б - кладка, 7 - настил з дощок, 8 - кріплення стінок траншеї, 9 - розпірки кріплень

 

 Розчин подають в ящики цебрами за допомогою вантажопідйомних кранів, а при малих обсягах робіт опускають по лотках, встановлених під кутом 40 ... 50° до горизонту, щоб він не падав, а надходив рівномірно. Камінь спускають в траншею по жолобу перерізом 40X40см. 

 Поперечний перетин фундаментів і стін, особливо при кладці в траншеях, контролюють дерев'яними шаблонами, які встановлюють не рідше ніж через 20м. На них розмічають ряди кладки, за якими натягують причалювання. Шаблон одночасно служить і пристосуванням для розмітки місць закладки в фундаментах отворів для комунікацій.

Бутову кладку виконують ланки з двох-трьох робітників.

При товщині фундаментів до 80см кладку веде ланка «двійка»: муляр 4-го розряду і муляр 2-го розряда. Каменяр 4-го розряду встановлює порядовки, натягує і переставляє причалки разом з муляром 2-го розряду, кладе версти з приколкою каменів і забутки, робить розщебенку кладки, контролює якість кладки. Каменяр 2-го розряду допомагає мулярові 4-го розряду встановлювати і переставляти причалку, перелопачує і подає на стіну розчин, подає і розкладає камені, а також допомагає мулярові розрівнювати розчин, прикладати камені.

При товщині фундаментів до 1,2 м кладку веде ланка «трійка»: два муляра 4-го і 3-го розрядів і муляр 2-го розряду. У цій ланці муляр 3-го розряду робить забутку і розщебенку кладки. Він же допомагає переставляти причалку.

 При фундаментах товщиною більше 1,2м кладка виконується ланкою «четвірка» з двох «двійок». У кожну «двійку» входять каменярі 3-го або 4-го і 2-го розрядів. Обидві «двійки» ведуть кладку одночасно з протилежних кінців ділянки довжиною 25 м, під один шнур, рухаючись назустріч один одному. Перша «двійка» викладає зовнішню версту, друга - внутрішню, при цьому строго дотримується вертикальна перев'язка кладки.

Зaкінчивши кладку верстових рядів, ланки починають забутку між верстами, знову рухаючись назустріч один одному.

Для кладки бутобетонних фундаментів камені укладають штабелями уздовж фронту робіт, як і при бутової кладці, враховуючи при цьому, що кількість каменів («родзинок») в бутобетон не повинна перевищувати 50% від загального його обсягу. Між штабелями каменів залишають місце для приймання бетонної суміші та переміщення її в опалубки за допомогою інвентарних лотків, жолобів та інших пристроїв.