п. 3.8. Розстилання та розрівнювання розчину

 При виконанні цегельної кладки розчин розстеляють рівномірним по товщині шаром, тому що від цього залежить, чи будуть однаковими обтиснення й щільність розчину в кладці. Однак, якість цегельної кладки залежить не тільки від правильності розстеляння й розрівнювання розчину на постелі, але й від його властивостей. Наприклад, розчини вапняні, змішані цементно-вапняні, або змішані глиняні, що мають велику пластичність, легко розстеляються, розрівнюються по кладці й рівномірно ущільнюються при укладанні цегли. Цементні розчини менш пластичні, їх важче розстеляти й розрівнювати. Для підвищення пластичності цементних розчинів у них додають пластифікуючі добавки в процесі готування на розчинозмішувальній установці. Пластифікуючі розчини повільніше затвердівають й після нанесення на пористу підставу слабко віддають воду, що забезпечує твердіння в'язкої речовини в розчинах у нормальні терміни.

Безпосередньо перед подачею на стіну розчин перемішують, щоб він став однорідним, тому що поки він лежить у ящику, важкі частки (пісок) осідають і розчин затвердіває.

Рухливість розчину для кладки стін і стовпів з керамічної або силікатної цегли залежно від способу кладки, виду й стану цегли, повинна характеризуватися зануренням еталонного конуса на 9...13см. При кладці стін з пористо-пустотілої й пустотілої цегли застосовують розчин рухливістю не більш 7...8см, щоб запобігти втратам його при затіканні в порожнечі цегли, і уникнути погіршення теплотехнічних властивостей.

Для подачі й розстеляння розчину на стіні користуються розчиновою лопатою.

Муляр 2-го розряду подає розчин на стіну. Він розстеляє розчин грядкою певної форми й ширини: 80...100мм - для ложкового верстового, 200...200мм - для тичкового рядів. Порції розчину, що подається на стіну, розстеляють розчинною лопатою суцільним рівним шаром, щоб при укладанні цегл було потрібно менше зусиль для розрівнювання його кельмою. При кладці впустошовку, тобто коли шви залишають незаповненими на глибину 10...15мм від зовнішньої поверхні стіни, розчин розстеляють із відступом від версти на 20...30мм; при кладці із заповненням - від лицьової поверхні стіни на 10...15мм. Товщина грядки розчину, покладеного на стіні, у середньому повинна бути 20...25мм. Це забезпечує при укладанні цегли товщину шва 10...12мм. Остаточно муляр розрівнює розчинну постіль кельмою в процесі кладки.

При кладці стін розчин розстеляють під ложкові ряди через бічну грань лопати, а під тичкові - через її передній край; розчинну грядку розрівнюють переднім ребром лопати. Завдяки цьому утворюється рівномірна по товщині грядка розчину.

При кладці забутки розчин, накиданий в "корито", утворене між верстами, також розрівнюють переднім ребром лопати.

При кладці стовпів невеликого перетину (до 3х4 цегли), що стоять окремо, розчин подають на середину стовпа, а потім розстеляють і розрівнюють кельмою по ряду в процесі укладання цегли. При кладці стовпів великого перетину розчин розстеляють так само, як і при зведенні стін лопатою. На ділянках стін з більшим числом димових і вентиляційних каналів розчин між каналами розстеляють кельмою, причому його беруть із суцільної частини стіни або із внутрішньої версти, куди розчин подають заздалегідь.