п. 8.4. Підготовка елементів до підйому. Стропування.

Підготовка елементів до підйому

Монтажники, які працюють на складі залізобетонних конструкцій (стропальщики), при підготовці елементів перевіряють їх якість.

При зовнішньому огляді засвідчуються, що на бетоні немає сколів і тріщин, монтажні петлі справні; з'ясовують, чи не погнуті випуски арматури, чи немає напливів бетону на закладних металевих деталях, в штрабах, гніздах для монтажних петель. Деталі з тріщинами і іншими дефектами, що перевищують допуски, за допомогою крана переносять в штабель з биркою «Брак».

Погнуті випуски арматури краще всього виправляти накладними арматурним ключем. При цьому стежать за тим, щоб не допустити сколювання бетону близько стрижня. Напливи бетону видаляють скарпелем і молотком, закладні деталі додатково зачищають металевою щіткою.

Бруд, сніг і нажеледь зчищають щіткою, зіскоблюють скребком, а потім змітають віником, не дозволяється розтоплювати сніг і лід гарячою водою, застосовувати вогневий спосіб для видалення інею з поверхні панелей, які містять теплоізоляційні вкладиші або вогнезапальні матеріали.

 

Стропування

Стропування - це тимчасове з'єднання монтованих конструкцій з гаком вантажопідйомної машини.

Перш ніж застропувати деталь, монтажник підбирає вантажозахватні пристосування, відповідні масі і характеру вантажу, і підвішує їх на гак крана, вантажозахватні пристосування використовують тільки ті, котрі призначені для даного вантажу (елемента). Потім монтажник переконується, що деталь вільно стоїть на прокладках або підставі; примерзлі деталі зрушує ломом. Кран в цьому випадку можна використовувати тільки для підтримування високих деталей від перекидання.

Більшість бетонних і залізобетонних деталей стропують за монтажні петлі, забиті в деталь. Крюк підйомного пристосування повинен вільно заходити в засморг петлі. Гаки заводять із зовнішнього боку деталі в бік її центру ваги. В іншому випадку страховочний запір гака при підйомі деталі може впасти усередину гака. Підіймальний пристрій кріплять за всі петлі, передбачені для підйому у відповідному положенні. Не використані для зачіпки вантажу кінці багатовіткових строп монтажник зміцнює так, щоб при переміщенні вантажу краном ці кінці не зачіпали зустрічні предмети на шляху. При правильно підібраному стропі кут між його гілками при підйомі вантажу не повинен перевищувати 90°. Стропальник керується наступними правилами: не можна користуватися вантажним пристосуванням, якщо воно несправне, забороняється самостійно лагодити несправні пристосування.

Найбільш поширені вантажозахватні пристосування - стропи, траверси.

Стропи виготовляють зі сталевого каната, замкненого в кільце або утворюючого петлю. На стропах вантаж підвішують до гаків, траверс.

 8.4.1 8.4.1 нов

Рис. 8.4.1. Стропи

  

Зазвичай застосовують стропи універсальні, полегшені, багатовіткові.

Універсальний строп - це замкнута петля з відрізку канату, на кінці якого з'єднані заплетінням або стисками.

Полегшений строп складається з відрізка канату, кінці якого забезпечені коушами. До коуша кріплять гаки або карабіни і тоді полегшений строп може бути використаним як гілка багатовіткових стропів.

Багатовіткові стропи бувають двох-, чотирьох- і шестивіткові. З міццю двогілкового стропа піднімають елементи із двома монтажними петлями (прогони, блоки, балки).

 Строп складається з кільця, скоби, яку навішують на гак крана, і двох пар полегшених стропів - гілок.

Траверси - це металеві балки або ферми з пристроями для захоплення монтованих елементів. Траверсами піднімають великорозмірні елементи, так як при стропуванні гнучкими стропами таких елементів (панелей, плит покриттів великої довжини) за кілька точок не використовується значна частина корисної висоти підйому гака монтажного крана. Траверси також використовують для підйому елементів, які не можуть сприймати монтажні стискові зусилля, що виникають при стропуванні гнучкими стропами. Як захватний пристрій, траверс використовує гнучкі підвіски з гаками або карабінами на кінцях або кліщі або інші захвати.

На рис. 8.4.2 показаний балковий траверс для підйому панельних перегородок (гіпсобетонних, віброцегляних, гіпсошлакових). Траверс підвішується до гака крана двогілковим стропом за кільця. На балці закріплюються пересувні блоки, в які запасовані стропи-підвіски. Блоки закріплюють за допомогою фіксаторів в будь-якому місці балки, що дозволяє при стропуванні панелі за петлі передавати на них тільки вертикальне навантаження.

8.4.2

Рис. 8.4.2. Балочна траверса для підйому панельних перегородок