п. 10.1. Особливості провадження робіт при негативній температурі

Зі зниженням температури процес твердіння цементного розчину сповільнюється, а при температурі 0° С практично припиняється. Для твердіння вапняного розчину необхідні вологе середовище і позитивна температура. При швидкому замерзанні свіжовикладеної кладки в швах утворюється суміш в'яжучої речовини і піску, зцементована льодом. Розчин настільки швидко втрачає пластичність, що горизонтальні шви залишаються недостатньо ущільненими; при відтаванні вони обтискуються силою тяжіння вищерозміщеної кладки, що може викликати значне і нерівномірне осідання і створити загрозу міцності та стійкості кладки.

При ранньому заморожуванні кладки кінцева міцність цементних, цементно-вапняних і цементно-глиняних розчинів, яку вони набувають після 28-денного тверднення при позитивній температури, значно знижується і в деяких випадках не перевищує 50% марочної міцності. Ці обставини зумовлюють необхідність дотримання певного режиму зимової кладки, який забезпечив би міцність розчину і кладки в цілому.

Залежно від виду кладки і зведення конструкцій кам'яні роботи взимку виконують наступними способами: заморожуванням, з використанням противоморозних добавок і з застосуванням електропрогрівання.