п. 7.2. Приготування мастик і пристрій гідроізоляції

 Готування мастик

Для гідроізоляції застосовують частіше бітумні мастики, приготовлені з нафтового бітуму марки БН70/30 або сплаву бітумів низьких і високих марок. Змішуючи їх між собою й з наповнювачами в певних співвідношеннях, одержують мастики необхідної марки.

При великому обсязі споживання мастик будівельні організації створюють для їхнього готування спеціалізовані централізовані установки. Якщо ж витрата мастик невелика, їх готують безпосередньо на будівельному майданчику. Для цього застосовують битумоварочні казани місткістю 0,6м3 з обігрівом будь-яким видом палива й спеціальні установки місткістю 2,8м3 (рис. 7.2.1) для розігріву або готування бітумних мастик, подачі їх по трубопроводах і механізованого нанесення на поверхню ізоляції. 

7.2.1
Рис. 7.2.1. Установка для розігріву й подачі по трубопроводах бітумної мастики

 

Завантажений у казан бітум розплавляють і збезводнюють, витримуючи його при 100°С (якщо на поверхні розігрітої мастики є піна, виходить, вода не випарувалася). Потім підвищують температуру бітуму до 180°С і додають у казан при безперервнім перемішуванні, сухий наповнювач, попередньо пропущений через сито із гніздами 4X4мм і підігрітий до 110°С. Одночасно з наповнювачем, уводять антисептуючі добавки (кремнефтористий або фтористий натрій) у кількості 3...5% від маси бітуму в'язкого. Антисептуючі добавки служать для підвищення стійкості проти гниття рулонних матеріалів, що мають органічну (паперову) основу. Якщо при завантаженні наповнювача маса в казані почне спінюватися, завантаження припиняють, поки знизиться рівень киплячого шару, тобто поки не випарується надлишкова волога. Після завантаження останньої порції наповнювача, мастику варять до одержання однорідної маси й повного осідання піни.

Використовують також дьогтеві мастики, які готують, змішуючи в горячому стані кам'яновугольний дьоготь з наповнювачем.

Температура мастики під час її нанесення повинна бути 160°С (при готуванні її нагрівають на 15...20°С вище цієї температури).