п. 8.2. Монтажні механізми, пристрої та інструменти

 Монтажні механізми

Для монтажу збірних конструкцій житлових і громадських будівель застосовують вантажопідйомні крани: стрілові самохідні гусеничні, пневмоколісні і автомобільні, пересувні, приставні і самопідйомні баштові, а також козлові і портальні.

Гусеничні крани мають ходовий гусеничний візок з встановленою на ньому поворотною платформою, на якій закріплені механізми робочого обладнання, силова установка, виконавчі механізми, кабіна управління і монтажна стріла, обладнана поліспастами і вантажним крюком. Ці крани з дизель-електричним приводом працюють без виносних опор. При монтажі підземної частини будівлі башня обладнана короткими стрілами, а при зведенні наземних конструкцій - подовженими стрілами завдовжки до 40 м і гуськом або баштово-стріловим обладнанням. При монтажі цивільних будівель застосовують крани вантажопідйомністю 6,3 ... 25 і 30 ... 63 т.

8.2.1.а

 

 Пневмоколісні крани мають дво-, тривісні і з великим числом осей спеціальні самохідні шасі, на яких встановлена поворотна платформа із стріловим монтажним обладнанням. Вони, як правило, працюють без виносних опор, але при необхідності їх встановлюють на виносні опори - аутрігери. Ці крани переміщаються зі швидкістю до 20 км на год., вантажопідйомність їх 12 ... 100 т. Найбільш широко застосовуються в будівництві пневмоколісні крани Вантажоємності 25 т із стріловим обладнанням висотою підйома вантажного гака до 30 м. Мобільність цих кранів дозволяє використовувати їх практично повсюди, де є проїзди.

8.2.1.b

 

Автомобільні крани мають вантажопідйомність 3 ... 16 т при відносно малому вильоті стріли (2,5 ... 4м). Їх використовують головним чином на вантажно-розвантажувальних роботах, укрупненні конструкцій і монтажі легких елементів, наприклад, при зведенні виробничих сільськогосподарських будівель. Крани монтуються на шасі вантажних автомобілів, це забезпечує їм хорошу прохідність та швидкість пересування до 40 км/год. Під час роботи крани встановлюють на виносні опори, що підвищує їх стійкість. Висота підйому гака кранів 6 ... 15 м.

8.2.1.v

 

Стрілові рейкові крани призначені для зведення підземної частини будівель і споруд, можуть працювати з різним навісним обладнанням (трамбування, грейфери, віброзанурювачі), а також пересуватися з вантажем на гаку. Вантажопідйомність кранів 5 ... 15 т при вильоті стріли 37 ... 13м.

8.2.1.g

 

Баштові пересувні крани - це вільностоячі поворотні крани із стрілою, закріпленою у верхній частині вертикальної башти, застосовуються при зведенні наземної частини будівлі. Крани пересуваються по рейковому шляху (можуть використовувати рейкові шляхи стрілових кранів).

Баштовий кран складається з вежі, стріли, ходових візків, що встановлюються на рейковий шлях; кабіни, в якій розміщені апарати управління краном, механізмів підйому вантажу, повороту стріли, пересування крана, зміни вильоту гака або пересування вантажного візка, вантажного і стрілового поліспастів; обмежувача вантажопідйомності, висоти підйому гака, руху крана і повороту стріли.

8.2.1.d

 

Крани мають електричний привід з живленням від зовнішньої мережі. Машиніст керує всіма механізмами крана з кабіни, можливо суміщення до трьох робочих рухів.

 Крани вантажопідйомністю 3 ... 15т застосовуються в цивільному багатоповерховому будівництві. Основні переваги їх у тому, що вони мають велику висоту підйому і точку кріплення стріли вище монтажного рівня. Машиністи мають хороший огляд під час роботи і кранами зручно подавати конструкції в будь-яке місце споруджуваного будинку.

 

Монтажні пристосування

 Монтажні пристосування призначені для захоплення (стропування) підйому конструкцій, тимчасового закріплення їх і вивірки, організації робочого місця монтажників.

Вантажозахватні пристосування призначені для стропування елементів (деталей) і кріплення їх до гака монтажного механізму. До них відносяться стропи із сталевих канатів, кінці яких оснащені крюками або коушами, захвати для стропування конструкцій, котрі не мають монтажних петель, траверси для підйому великорозмірних елементів. Пристосування для тимчасового закріплення і вивірки конструкцій, встановлених на місце: поодиночні і групові кондуктори, підкоси, струбцини.

 Пристосування для організації робочого місця монтажників та забезпечення безпечних умов праці: інвентарні підмости, сходи, елементи огороджень, стелажі, контейнери.

Найбільш поширений тип окремо розташованих інвентарних помостів, розрахованих на легке переміщення і багаторазове використання - пересувні площадки. Їх виготовляють блоковими і телескопічними, що дозволяє при необхідності змінювати висоту рівня робочого майданчика.

8.2.3.1

 

До цього ж типу риштування відноситься інвентарна площадка-драбина для монтажника і зварника, а також столики-стрімянки висотою 0,75 ... 0,9 м.

8.2.3.2

 

 Для сполучення між поверхами будівлі в період монтажу конструкцій застосовують інвентарні приставні сходи з поручнями.

 

8.2.4.а

 

До установки постійних перильних огороджень на сходових маршах і майданчиках встановлюють тимчасові інвентарні огорожі, їх закріплюють струбцинами безпосередньо до залізобетонних елементів. Таким же чином захищають отвори в міжповерхових перекриттях і по контуру перекриття на кордоні захваток.

8.2.4.b

 

У прорізи можна встановлювати інвентарні огородження на стійках (рис. 8.2.5, а). Відкриті дверні отвори в стінах і віконні прорізи також тимчасово закривають інвентарними решітками (рис. 8.2.5, б). Такі ж огородження (рис. 8.2.5, в) ставлять біля входів в ліфтові шахти.

  

9 7

 Рис. 8.2.5. Інвентарні огородження: а - отвору в перекритті, б - віконного отвору, в - входу в ліфтову шахту

 

Інструменти

При монтажі збірних конструкцій цегляних будівель використовують в основному всі ручні інструменти муляра.

Крім того, при установці і закріпленні залізобетонних і бетонних конструкцій застосовують наступний ручний інструмент:

 - будівельний монтажний лом ЛМ (ГОСТ 1405-83) - для усунення, рихтування та установки збірних елементів при монтажі і такелажних роботах (такі ломи діаметром 20 і 24, довжиною 560 і 1180 мм застосовують при монтажі каркасів і панелей, діаметром 32, довжиною 1320 мм - при монтажі фундаментних блоків); 

8.2.6а

- металеву підштопку з дерев'яною ручкою - для заповнення і ущільнення розчину в горизонтальних швах при монтажі великих блоків;

- шлямбур і скарпель - для пробивання отворів, гнізд, і борозен, сколювання нерівностей бетону і розчину;

8.2.6.g 8.2.6.gg

 

- сталеву щітку - для очищення поверхонь бетонних блоків від бруду, криги;

8.2.6.d

- шанцевий молоток (ГОСТ 11042-83) масою 2,3 кг або гостроносу кувалду (ГОСТ 11042 - 83) масою 3 кг - для підгинання монтажних петель залізобетонних конструкцій;

8.2.6.e


- сталеву конопатку, круглу дерев'яну киянку - для проконопачування стиків між стіновими блоками і панелями, зазорів між віконними і дверними коробками.

8.2.6.j 8.2.6jj

         

Комплект контрольно-вимірювальних інструментів, що застосовуються при монтажі конструкцій, включає в себе:

 - рулетку зі стрічкою довжиною 1 ... 2м або складаний металевий метр, рулетку довжиною 20м, будівельний рівень, схил масою 400 і 600 г;

8.2.7.а

- кручений льонопеньковий розмічальний шнур діаметром 1,5 мм і довжиною 15 м для розмітки прямих ліній осей;

8.2.7.b

 

- дюралюмінієву рейку-схил для перевірки вертикальності встановлюваних панелей перегородок; рейку навішують на панель і притискають упорами до панелі; по відхиленню схилу, вимірюваному в міліметрах за шкалою, визначають відхилення панелі від вертикалі.

8.2.7.v