п. 3.10. Кладка стін і кутів

 Підготовка неповномірних цеглин. Для перев'язки швів вертикальних обмежень, місць примикання і перетину стін, стовпів і простінків потрібні неповномірні цеглини: чвертки, половинки і трьохчвертки (рис. 3.10.1). 

 

3.10.1

Рис. 3.10.1. Цегла (лініями зверху показані умовні позначення, прийняті в кресленнях): а - ціла, б - трьохчвертки, в - половинка, г - чвертка

 

Каменярі готують їх безпосередньо на робочому місці. Для чверток, трьохчверток і половинок використовують цеглу з відбитими кутами або іншими дефектами. Неповномірну цеглу повертають відколотою стороною всередину кладки. Каменяр повинен вміти точно встановити, яка неповномірна цегла необхідна у кожному випадку, і правильно відрубувати її. Якщо неповномірна цегла підібрана неправильно, порушується перев'язка швів і збільшуються витрати розчину, а це знижує міцність кладки. 

3.10.2

Рис. 3.10.2. Прийоми рубання цегли: а — вимірювання довжини тричвертки,   б - зарубування на ручці молотка, в - перевірка довжини частин цегли, г — позначка лінії відрубу тричвертки лезом молотка, д - насікання ударом,   є - рубання молотком- кирочкою,    ж - неправильний прийом рубання,    з, и -рубання кельмою

 

На рис. 3.10.2 показані прийоми рубання цегли. Щоб правильно відміряти довжину неповномірної цегли, на ручці молотка роблять зарубки, відповідні довжинам частин цегли. Лінію обрубки цегли відзначають лезом молотка. Потім роблять насічку ударом молотка спочатку по ложку одного боку, потім по ложку іншої сторони і, нарешті, потужним ударом перерубують цеглу по зазначеній лінії. При рубці цегли удар молотка направляють перпендикулярно ложку, інакше обрубаний торець буде косим. Якщо цеглу треба розколоти уздовж, то спочатку наносять легкі удари по чотирьох його площинах, а потім сильними і короткими ударами по лінії обрубки на торці розколюють його на необхідні частини. Цеглу рубають і ребром кельми, як показано на рис. 3.10.2, з.

На малюнках руки муляра показані умовно без рукавиць, щоб видно було прийоми рубання.

 

Загальні правила кладки стін

Кладку із цегли починають із закріплення кутових і проміжних порядовок (рис. 3.10.3). Їх встановлюють по периметру стін і вивіряють по схилу і рівню або нівеліром так, щоб зарубки для кожного ряду на всіх порядовках знаходилися в одній горизонтальній площині. Порядовки розташовують на кутах, в місцях перетину і примикання стін, а також на прямих ділянках стін на відстані 10 ... 15 м одна від одної. Потім до порядовок кріплять шнур-порядовку. При кладці зовнішніх верст шнур натягують для кожного ряду на рівні верху і укладають ряд з відступом від вертикальної площини кладки на 3 ... 4 мм. 

3.10.33.10.3.а

Рис. 3.10.3. Установка порядовки

 

Для контролю якості кладки після закріплення й вивірки порядовок по них викладають маяки у вигляді убіжної штраби, розташовуючи їх на кутах і на межах ділянок, і по ним далі ведуть кладку. Порядовку у маяків можна зміцнювати і причальною скобою, гострий кінець якої вставляють у шов кладки, а до тупого, більш довгого кінця, який спирається на маякову цеглу, прив'язують причалку. Вільну частину шнура намотують на ручку скоби. Поворотом скоби в нове положення отримують лінію натягу причалки для наступного ряду. Щоб причалка не провисала між маяками, під шнур підкладають інвентарний маяк, товщина якого відповідає висоті ряду кладки. Маяки розміщують через 4 ... 5 м з виступом за вертикальну площину стіни на 3 ... 4 мм. Шнур-причалку можна також прив'язувати за цвяхи, що закріплюються в швах кладки (рис. 3.10.4). Після того як встановлені порядовки, викладені маяки і натягнуті причалки, процес кладки на кожному робочому місці виконують в такій послідовності: розкладають цеглу на стіні, розстилають розчин під зовнішню версту й укладають зовнішню версту. 

3.10.4

Рис. 3.10.4. Зміцнення шнура-причалки подвійною петлею за цвяхи

3.10.5nov

Рис. 3.10.5. Ланцюгова система перев'язки при кладці стіни: а - 1 1/2 цегли, 6 - 2 цегли, в - 2 1/2 цегли

 

Подальші операції залежать від способу кладки: порядного, ступінчастого або змішаного. При кладці дотримуються наступних загальних правил. Стіни і простінки виконують за єдиною системою перев'язки швів - багаторядною або однорядною (ланцюговою). Для кладки стовпів, вузьких простінків (шириною до 1м) всередині будівель, стін, призначених під обробку, застосовують трирядну систему перев'язки швів. Тичкові ряди укладають з цілих цеглин, незалежно від системи перев'язки швів обов'язково в нижньому (першому) і верхньому (останньому) рядах споруджуваних конструкцій, на рівні обрізів стін і стовпів, у виступаючих рядах кладки (карнизах, поясах і т.д.). При багаторядній перев'язці швів тичкові ряди обов'язкові під опорними частинами балок, прогонів, плит перекриттів, балконів та інших конструкцій. При однорядній (ланцюговій) перев'язці швів допускається обпирання збірних конструкцій на ложкові ряди. Застосування половинок цегли допускається тільки в кладці забутовочних рядів і малонавантажених каркасних конструкцій (ділянки стін під вікнами і т.п.). Горизонтальні і поперечні вертикальні шви цегляних стін, а також усі шви (горизонтальні, поперечні і поздовжні вертикальні) у перемичках, простінках і в стовпах повинні бути заповнені розчином, за винятком кладки впустошовку. При кладці з однорядною перев'язкою стін, що мають по товщині непарне число напівцеглинами, наприклад 1 1/2 (рис. 3.10.5, а), першу зовнішню версту першого ряду укладають тичковими цеглами, другу - ложковими, при парному числі напівцеглинами, наприклад 2 (рис. 3.10.5, б), перший ряд починають з укладання тичок по всій ширині стіни, у другому ряду верстові цеглини кладуть ложками, забутку - тичками. У стінах більшої товщини в верстах у другому ряду над тичками кладуть ложки, а над ложками - тички. Забутку у всіх рядах виконують тичками.

Вертикальне обмеження (рівний обріз стіни по вертикальній площині) одержують, укладаючи на початку стіни трьохчвертки. При зведенні стіни в 1/2 цегли на її початку ставлять через один ряд половинки. Для закладки вертикального обмеження стіни в 1 цеглу в ложковому ряду на початку стіни розташовують у подовжньому напрямку дві трьохчвертки, а в тичковому ряду, як звичайно, цілі цегли. В тичковому ряду на початку стіни в кутах розташовують трьохчвертки в поперечному напрямку, в ложковому - три трьохчвертки в поздовжньому напрямку стіни. Кладка кутів стін - найбільш відповідальна робота, і її виконують висококваліфіковані каменярі. Прямі кути викладаються за двома схемами.

Послідовність кладки по першій схемі показана на рис. 3.10.6. За другою схемою перший тичковий ряд однієї зі стін, що складає прямий кут, починають від зовнішньої поверхні другого муру і закінчують до першого ряду першої стіни. У другому ряду кладка йде у зворотній послідовності, кладку другого ряду другої стіни починають від зовнішньої поверхні першої стіни трьохчвертки. В результаті ложкові ряди однієї стіни виходять тичками на лицьову поверхню іншої стіни.

 Стіна, що пропускається до лицьової поверхні другої стіни, повинна закінчуватися трехчвертками, викладеними поздовжньо: пропускають зовнішні ложкові ряди, примикають зовнішні тичкові. При такій схемі розкладки цегли кути викладають без чверток, але зі значно більшою кількістю трьохчверток. Примикання стін виконують так (рис. 3.10.7, а, б). У першому ряду кладку стіни, що примикає пропускають через основну стіну до її лицьової поверхні і закінчують тичками і трьохчвертками, якщо для дотримання перев'язки застосовуються трьохчвертки і чвертки 60 см.

 

3.10.6

 Рис. 3.10.6. Ланцюгова система перев'язки при кладці прямого кута і обмеження стін з чвертю: а - товщиною 1 цегла, б - 1 1/2 цегли, в - 2 цегли

3.10.7

 Рис. 3.10.7. Ланцюгова система перев'язки при примиканні (а, б) і перетині (в) стін: а - товщиною 1 1/2 цегли, б - 2 цегли (рис. 3.10.7, а), або кладку що пропускають закінчують одними трьохчвертки (рис. 3.10.7, б).

 

У другому ряду до ложків основної стіни примикає ряд іншої стіни. Перетин стін (рис. 3.10.7, в) виконують, поперемінно пропускаючи ряди кладки однієї стіни через іншу.

 При багаторядній перев'язці перший ряд викладають так само, як і при однорядній, тичками. При товщині стіни, кратній цілій цеглі (рис. 3.10.8, а, в), у другому ряду зовнішню і внутрішню версти викладають ложками, а забутку - тичками. При товщі стіни, кратній непарному числу цеглин (рис. 3.10.8, б) - перший ряд - тичками на фасад, а ложками - усередину приміщення, другий ряд, навпаки, ложками на фасад, а тичками - усередину, наступні 3 ... 6-й ряди - тільки ложками з перевязкою вертикальних поперечних швів на половину або чверть цегли. При кладці малонавантажених стін на ділянках під вікнами, а також при заповненні каркасних стін допускається використання в забутку половняка.

 

Вертикальне обмеження стіни одержують, викладаючи перші два ряди із застосуванням трьохчверток на початку першого і другого рядів. В інших ложкових рядах неповномірні цеглини у обмежень чергують з цілими цеглами і розкладають так, щоб ложки перекривали один одного на 1/2 цегли.

Прямі кути при багаторядній системі перев'язки викладають із застосуванням трьохчверток і чверток. Кладку кута починають з двох трьохчверток, з яких кожну встановлюють ложком в зовнішню версту відповідної сполученої стіни. 

 

3.10.8

 

Рис. 3.10.8. Багаторядна система перев'язки при кладці стін товщиною: а - 1 цегла, 6 - 1 1/2 цегли, в - 2 цегли 

39

Рис. 3.10.8. Продовження: багаторядна система перев'язки при кладці стін товщиною: - 2 1/2 цегли при перетині стін товщиною 2 і 1 1 /2 цегли зі стіною товщиною 2 цегли

 

Проміжок, що утворюється між трьохчвертками і точковими цеглинами, заповнюють чвертки (див. 1-й ряд кладки). У другому ряду версти виконують ложками, а забутку - тичками. Кладку наступних ложкових рядів ведуть з перев'язкою вертикальних швів (рис. 3.10.8). Перетин стін викладають так: тичкові ряди однієї стіни відсувають на 1/4 цегли від лиця другої стіни, в цьому проміжку укладають чвертки. Наступними ложковими рядами тичкові ряди обох пересічних стін перев'язують на 1/4 або 1/2 цегли. В цьому випадку при взаємній перев'язці ложкових рядів пересічні стіни якби не проходять через основну стіну, а тільки заглиблюються в неї на 1/2 цегли. Примикання стін виконують так само, як при кладці перетинання стін. Примикання внутрішніх стін до зовнішніх при неодночасному зведенні їх можна виконувати у вигляді вертикальної багато- або однорядної штраби. Закладаються в цих випадках у зовнішні стіни сталеві зв'язки для зміцнення кладки (прути діаметром 8 мм) розташовують не рідше ніж через 2 м по висоті кладки, а також у рівні кожного перекриття. Прути мають довжину не менше 1м від кута примикання і закінчуються анкером. Часто зовнішні стіни викладають із керамічної цегли товщиною 65мм або каменів товщиною 138мм, а внутрішні - з потовщеної цегли товщиною 88мм. При цьому примикання внутрішніх стін до зовнішніх перев'язують через кожні три ряди цегли товщиною 88мм. Внутрішні стіни товщиною 1/2 цегли або 1 цеглу кладуть після зовнішніх капітальних. Для приєднання їх до капітальної стіни в ній влаштовують паз, в котрий заводять тонку стіну. Якщо в проекті немає спеціальних вказівок, паз роблять глибиною 1/ 2 цегли.

 

Інший спосіб сполучення полягає в тому, що паз не залишають, а в шви капітальної стіни в процесі кладки закладають стрижні арматури для зв'язку з пов'язаними стінами.

 

Кладка виступів стін

Виступи стін (пілястри) викладають по одно- або багаторядній системі перев'язки, якщо ширина пілястри 4 цегли і більше, при ширині пілястри до 3 1/2 цегли - по трирядній системі перев'язки, як кладку стовпів.

 

Для перев'язки з основною стіною, в залежності від розміру, пілястри використовують неповномірні або цілі цеглини, застосовуючи прийоми розкладки цегли, рекомендовані для перев'язки примикань (перетинань) стін.

 

Кладка стін з нішами

Стіни з нішами (рис. 3.10.9) для приладів опалення викладають з тими ж перев'язками, що і суцільні ділянки. Ніші утворюють, перериваючи у відповідних місцях, внутрішню версту, а в кутах ніші для зв'язку їх зі стіною укладають неповномірні і тичкові цегли. 

 

40

 

Рис. 3.10.9. Кладка стіни з нішею при багаторядній системі перев'язки

 

Кладка стін з каналами

Газоходи, вентиляційні та інші канали викладають одночасно із зведенням стіни, як правило, у внутрішніх стінах завтовшки 380 мм - в один ряд, товщиною 640 мм - у два ряди. Перетин каналів зазвичай буває 140х140 (1/2 X 1/2 цегли), а димоходів великих печей і плит - 270X140 (1 1/ 2Х 1/2 цегли) або 270x270 мм (1X1 цегла). Газоходи і вентиляційні канали в стінах з цегли, повнотілих і пустотілих бетонних каменів викладають з керамічної повнотілої цегли з відповідною перев'язкою кладки каналу з кладкою стіни (рис. 3.10.10,а). Товщина стінок каналів і перегородок між ними повинна бути не менш 1/4 цегли. Канали роблять вертикальними.

 

3.10.10.а 

Рис. 3.10.10.а. Кладка стін з каналами

 

 3.10.10.b

Рис. 3.10.10.б. Відводи вентиляційних каналів: 1 - канал, 2 - запобіжник каналів із сталевих прутів або жерсті, 3 - ревізійний отвір

Допускаються відводи каналів на відстань не більше 1м під кутом не менше 60° до горизонту. Перетин каналу на ділянці відведення, вимірюється перпендикулярно осі каналу, має бути таким же, як перетин вертикального каналу. Кладку на похилих ділянках виконують з обтесаних цеглин, інших ділянок - із цілих. Димові та вентиляційні канали викладають на тих же розчинах, що і внутрішні стіни будівлі.

В малоповерхових будівлях димові труби викладають на глино-піщаному розчині, склад якого визначають в залежності від жирності глини. В усіх місцях, де дерев'яні частини підходять близько до димових каналів (димарів), влаштовують розділки з вогнетривких матеріалів (цегли, азбесту) і збільшують товщину стінок каналу. Так само обробляють місця, де конструкції наближені до вентиляційних каналів, що проходить поряд з димовими. Відстань від горючих конструкцій будівлі до «диму», тобто внутрішньої поверхні газоходу, повинна бути не менше 380 мм, якщо конструкції не захищені від запалення, і не менше 250 мм, якщо захищені. Ділянки стін з каналами викладають по попередній розмітці і, користуючись шаблоном-дошкою з вирізами, що відповідають обрису каналів у поперечному перерізі стіни. При кладці в канали вставляють інвентарні буйки у вигляді пустотілих коробів з дощок або іншого матеріалу, які фіксують форму каналів, запобігають від їх засмічення, дозволяють краще заповнити шви кладки. Буйки переставляють через 6 ... 7 рядів кладки.

 

 3.10.10.в

 Рис. 3.10.10.в. Оброблення в місці виходу димоходу в міжповерхове дерев'яному перекритті1 - димовий канал; 2 - балка перекриття; 3 - оброблення в 1,5 цегли; 4 - два шари азбесту; 5 - оброблення в одну цеглину з додатковою ізоляцією

 

Для того, щоб на швах каналу менше осідала сажа, їх за зведенням кладки при перестановці буйків затирають: змочуючи поверхню каналів водою, розтираючи швабровкою напливи розчину й загладжують шви. Після закінчення кладки канали перевіряють, пропускаючи через них кулю діаметром 80 ... 100 мм, до якої прив'язаний шнур. Місце засмічення каналу визначають по довжині опущеного в нього шнура з кулею.

 

Кладка стін при заповненні каркасів

Стіни викладають за загальними правилами перев'язки. Кладку кріплять до каркасу відповідно до проекту. Зазвичай для цього укладають у шви кладки стрижні арматури, які приварюють до закладних деталей каркаса.

 

Кладка стовпчиків під лаги

При влаштуванні дощатих підлог перших поверхів між грунтом і підлогою роблять підпілля, що охороняє підлогу від грунтової вогкості. Дошки підлоги настилають по лагам, які укладають на цегельні стовпчики перетином 1 цеглу. Не дозволяється застосовувати для кладки стовпчиків силікатну цеглу і штучні камені, міцність яких зменшується при зволоженні.

 

Стовпчики встановлюють на щільний грунт або на бетонну основу. Стовпчики, зведені на грунті, повинні бути вище рівня грунту в підпіллі на два ряди кладки. До початку кладки розмічають місця встановлення стовпчиків, причому крайні ряди їх, за якими будуть укладені лаги вздовж стін, встановлюють впритул до стін, а крайні стовпчики кожного ряду - з відступом на 1/2 цегли. Стовпчики викладають з однорядною перев'язкою два муляра 2-го розряду. Один з них готує місце, розкладає цеглу і подає розчин, інший веде кладку. Рівень кладки перевіряють двометровою рейкою і рівнем, які прикладають до стовпчиків в різних напрямках. Верх стовпчиків повинен знаходитися на одному рівні, заданому проектом.