п. 3.15. Влаштування осадочних і температурних швів

 Осадовими швами розділяють будівлю по довжині на частини, щоб попередити руйнування конструкцій в разі можливого нерівномірного осідання окремих частин. Осадові шви проходять від карниза будівлі до підошви фундаменту, розташування швів вказують у проекті. Шви в стінах (рис. 3.15.1) виконують у вигляді шпунта товщиною, як правило, 1/2 цегли, з двома шарами толю, а у фундаментах - без шпунта. Над верхнім обрізом фундаменту під шпунтом стіни залишають зазор на 1 ... 2 цегли, щоб при осаді шпунт не впирався в кладку фундаменту. Інакше в цьому місці кладка може зруйнуватися. Осадові шви у фундаментах і стінах законопачують просмоленим клоччям. Щоб поверхневі грунтові води не проникли в підвал через осадовий шов, з його зовнішньої сторони влаштовують глиняний замок або застосовують інші заходи, передбачені проектом.

3.15.1

 Рис. 3.15.1. Деформаційні шви: а - при сполученні стін в шпунт, б - те ж, в чтверть; в - перехід від осадового шва фундаменту до осадового шва стіни;
А-А-розріз, Б-Б-план стіни, В-В-план фундамента;
1 - стіна, 2 - прокладка, 3, 5 - шов стіни, 4 - шпунт, 6 (вверху) - зазор (карман) для осадки, 6 - шов фундамента

Температурні шви охороняють будівлі від тріщин при температурних деформаціях. Наскільки великі ці деформації, можна судити, наприклад, за такими даними: кам'яні будівлі, які влітку при температурі 20° С мають  довжину 20 м, взимку при температурі -20° С стають коротше приблизно на 10 мм.

Температурні шви роблять також у вигляді шпунта, але на відміну від осадових вони проходять в межах висоти стін будівлі. Ширину температурних швів в стінах при кладці призначають від 10 до 20 мм, меншу - при температурі зовнішнього повітря під час кладки 10 ° С і вище.