п. 11.5. Посилення й підводка фундаментів

        Старі фундаменти підсилюють, поглиблюють або заміняють за спеціально розробленим проектом, дотримуючись черговості ведення робіт і ухвалюючи заходи безпеки (рис. 11.5.1).

          Фундамент підводять ділянками довжиною 1,5...2м. Перед підведенням фундаменту на стіні, яка буде опиратися на цей фундамент, установлюють маяки для спостереження за її можливою деформацією. Маяки виставляють також на стінах будинків і споруджень, що перебувають у безпосередній близькості від місця підведення фундаменту. Такі ж заходи проводять при закладці нових фундаментів впритул до фундаментів існуючих будинків. При цьому риють котловани й викладають фундаменти ділянками довжиною не більш 2м з розривами до 2...4м у черговості, установленої проектом. У місці примикання нових фундаментів до існуючих фундаментів, улаштовують осадочний шов, конструкція якого вказується впроекті.

      Роботи починають із розмітки стін і тимчасового їхнього закріплення. При поглибленні фундаментів стіни зміцнюють підкосами. Після цього відкопують фундамент і виймають з-під нього ґрунт на першій ділянці. Стінки поглиблення зміцнюють дошками з розпірками. Потім на цій ділянці підготовлюють підставу нового фундаменту, утрамбовуючи її щебенями, і виводять кладку впритул до підошви старого фундаменту. При цьому підошву старої кладки очищають від ґрунту й щебенів, а недостатньо міцну кладку розбирають. Шов між старою й новою кладками зачеканюють твердим цементним розчином і щебінкою. Закінчивши підводку фундаменту на одній ділянці, переходять на другу, потім на третю і т.д. Фундамент можна підводити одночасно на декількох ділянках з розривами між ними по 5...6м.

11.5.1

Рис. 11.5.1. Підсилення фундаментів: а - просте розширення фундаменту; б - поглиблення і розширення фундаменту; в - розширення фундаменту залізобетонними балками; г, д - перенесення навантаження від ваги стіни на буронабивні (або забивні) палі, виконані з двох сторін (г) або з одного боку (д); е - перенесення навантаження від ваги стіни на монолітні залізобетонні приливи; ж, з - перевлаштування стрічкового фундаменту в плитний нижче підошви фундаменту (ж) або в рівні подушок зі шпонковими зв'язками (з); 1 - стіна; 2 - підсилюваний фундамент (матеріал фундаменту зображений умовно); 3 - поперечна розвантажувальна балка (двотавр або швелер); 4 - вибірка паза під шпонкові зачеплення; 5 - монолітний бетон; 6 - поздовжня розвантажувальна балка (двотавр або швелер); 7 - болт; 8 - арматурний каркас (за розрахунком); 9 - підсилююча монолітна подушка; 10 - підсилюючі залізобетонні балки; 11 -буронабивні палі; 12 - монолітні залізобетонні приливи (балки); 13 - підсилююча монолітна залізобетонна плита.