п. 5.3. Змішані кладки

 Змішаною називається кладка, яку виконують з двох різних матеріалів, наприклад з буту та цегли, цегли і штучних каменів, цегли та природних каменів.

При змішаній кладці повинна бути забезпечена надійна перев'язка кладки основного матеріалу з лицювальним. Для цього зазвичай ложкові ряди облицювання перев'язують з кладкою стін тичковими рядами. Порядок перев'язки змішаних кладок вказується в проекті.

Цегельне облицювання бутових стін перев'язують тичками не рідше ніж через кожні 4 ... 6 ложкових рядів.

 5.3.1 5.3.1.1

 Рис. 5.3.1. Кладка з легкобетонних каменів з облицюванням цеглою: 1 - цегельне облицювання; 2 - блоки; 3 - повітряний зазор; 4 - штукатурка; 5 - армування; 6 - гідроізоляція; 7 - фундамент

 

Кладку стін підвалу або інших приміщень з облицюванням внутрішньої сторони цеглою виконує ланка «двійка» чи «трійка» в такій послідовності. Спочатку викладають зовнішню версту з бутового каменю на стороні стіни, протилежній до цегляного облицювання, і на таку ж висоту версту облицювання з тичкових і ложкових рядів цегли, потім укладають камінь між верствою з каменю та цегляним облицюванням. Далі операції повторюють, забезпечуючи при цьому перев'язку точкових рядів поруч цегли, які повинні зажиматися на половину довжини рядами бутової кладки.

Кладку стін з легкобетонних каменів з облицюванням цеглою (рис. 5.3.1) починають з тичкового прокладного ряду з цегли, потім укладають 1 -й, 2-й 3-й ложкові ряди цегляного облицювання, після чого ряд з каменів, і т.д. Цеглини облицювання укладають способом вприжим.

У змішаній кладці цегла виконує роль облицювання, яку викладають ложковими рядами. Для зв'язку її з основною кладкою з бетонних каменів у шви зашпаровують металеві скоби (рис. 5.3.1) через вісім рядів цегельного облицювання або перев'язують облицювання з основною кладкою прокладними цегляними тичковими рядами (рис. 5.3.1) не рідше ніж через вісім рядів облицювання. При цьому облицювальну цегляну кладку виконують з горизонтальними швами середньою товщиною 10см. Це забезпечує однакову висоту восьми рядів облицювання і трьох рядів кладки з каменів, що мають висоту 188мм, і, отже, можливість їх перев'язки. Таку кладку іноді виконують з розширеним вертикальним швом (рис. 5.3.1).

При кладці стін з легкобетонних каменів (суцільних або зі щілинними порожнечами) з зовнішнім облицюванням цеглою матеріали на робочому місці мулярів розставляють уздовж стіни по схемі: ящик з розчином, піддон з облицювальною цеглою, піддон з бетонними каменями, потім знову ящик з розчином і т.д.

Кладку таких стін виконує ланка «трійка». Каменяр 4-го розряду викладає цегляне облицювання і внутрішні верстові ряди із каменів, а також установлюється причалювання і перевіряє правильність кладки. Перший муляр 2-го розряду подає на стіни цеглу і камінь і розстилає розчин, другий укладає камені в забутку, засипає порожнечі в каменях шлаком (при застосуванні пустотілих каменів), а також допомагає першому мулярові 2-го розряду подавати на стіну матеріали.

Змішану кладку з легкобетонних каменів і цегли можна виконувати і двома ланками «двійка». При такій організації робіт перша «двійка» викладає наружну версту - облицювання, друга, рухаючись слідом за першою, - внутрішню частину стіни з каменя.