п. 11.3. Пробивання та закладання отворів, гнізд, борозен, проємів

Пробивання

Перед пробиванням отворів розмічають їхнє положення й, якщо потрібно, установлюють підмости такої висоти, щоб місце пробивання перебувало на рівні грудей робітника: у такому положенні зручніше й легше працюється.

Отвори для електричних кабелів і труб діаметром до 40мм просвердлюють електричною свердлильною машиною або пробивають шлямбуром. Пилкоподібний кінець шлямбура приставляють до наміченого місця (шлямбур тримають перпендикулярно стіні) і, ударяючи кувалдою по тупому кінцю, періодично повертають його навколо осі, щоб він не виявився забитим у кладку подібно штирю. Періодично шлямбур виймають із гнізда й очищають від шматочків цегли й пили.

Прямокутні отвори пробивають скарпелем, відбійним молотком або электромолотком, починаючи з верхньої частини отвору. Спочатку вибивають верхню цеглу, розколюючи її скарпелем і легкою кувалдою. Потім, забиваючи скарпель під постіль, або у вертикальний шов, вибивають наступну цеглу і т.д.

При товстих стінах отвори доцільно пробивати спочатку з однієї сторони на половину товщини стіни, а потім з іншої.

Борозни пробивають у такий спосіб. Спочатку на одному з її кінців роблять гніздо для перетину борозни, потім послідовно вибивають інші цегли за наміченою лінією. Якщо в процесі роботи доводиться вибивати не цілу цеглу, а її частину, то на лінії відколу цегли спочатку роблять насічку, ударяючи кувалдою по скарпелю, а потім уже вибивають цеглу. Вузькі борозни - пази - прорізи у кладці борозником, їм же висвердлюють гнізда діаметром до 75мм.

Перед пробиванням великих отворів і прорізів спочатку над розміченим прорізом (рис. 11.3.1) роблять по обидва боки стіни борозни глибиною 1/2 цегли. У борозни закладають залізобетонні перемички або сталеві балки 1 зі швелера; довжина відрізків, що закладаються, - на 500мм більше ширини прорізу. Балки стягують між собою болтами 2 на кінцях і в прольоті через 1...1,5м. Проміжки між верхами балок і кладкою зачеканюють твердим цементним розчином і після його затвердіння починають пробивати проріз зверху вниз. Спочатку по обидва боки нижче перемички прокладають борозни. Потім, поглиблюючи й розширюючи їх, роблять у стіні наскрізну щілину на ширину прорізу, а далі розбивають кладку рядами, застосовуючи звичайний ручний або механізований інструмент. 

 

150

Рис. 11.3.1. Підводка й закладення сталевих балок при пробиванні прорізу: 1 - балки, установлені в пробитій борозні, 2 - стяжні болти, 3 - опорна підбивка, 4 - частина кладки, що розбивається

 

Закладення отворів

Прорізи й великі отвори зашпаровують цеглою або каменями правильної форми, так само як і кладку стін відповідної товщини, перев'язуючи зі старою кладкою й розшиваючи шви або впустошовку.

Особливу увагу при цьому звертають на те, щоб ретельно був забита верхня частина прорізу або отвору. При укладанні останнього верхнього ряду кладки зазор (шов) між старою й новою кладкою зачеканюють твердим цементним розчином. При цьому спочатку кладуть і зачеканюють останній ряд забутки, а потім - лицьові версти.

При закладенні невеликого отвору, гнізда або борозни спочатку очищають поверхню кладки від сміття й промивають її водою. Потім підбирають і підганяють із приколкою окремі цегли. Після цього закидають у гніздо розчин і укладають підготовлені цегли. При цьому не обов'язково перев'язувати стару кладку з новою кладкою. Борозни зашпаровують на всю глибину або у вигляді перегородки, що обгороджує влаштований у стіні канал.