п. 11.2. Розбирання кладки

Способи розбирання

Залежно від обсягу кладки, яку потрібно розібрати, і умов робіт застосовують наступні способи розбирання: вручну із застосуванням механізованого й ручного інструмента; механізованого розбирання за допомогою кранів, екскаваторів, бульдозерів, взривний. При двух останніх способах не виключені ручні роботи, що виконують в основному при підготовці споруд до розбирання і по їх завершенні.

Усі роботи при розбиранні кам'яних конструкцій виконують по проекту проведення робіт або по заздалегідь прийнятому плану.

 

Ручне розбирання

Цегельну кладку, складену на вапняному або змішаному розчині низьких марок, розбирають за допомогою пневматичних відбійних молотків. Також кладку розбирають электромолотками, з робочою частиною у вигляді плоскої лопатки. Кладку розбирають горизонтальними рядами, починаючи з верху стіни. Цеглу очищають від розчину гострим кінцем кирочки і спускають по закритих жолобах униз. Одержувані при розбиранні щебені зсипають униз також по жолобах.

Для розбирання стін, складених на міцних змішаних або цементних розчинах, застосовують механізми, оснащені гідромолотками (екскаватори зі змінним робочим елементом), а також крани, оснащені важкими клинами або ядрами, якими дроблять кладку.

Бутову й бутобетонну кладку фундаментів і стін розбивають вручну також за допомогою пневматичних або електричних молотків з ударною частиною у вигляді плоскої лопатки або піки.

 

Механізоване розбирання

При розбиранні кам'яних будинків по конструкції вдаряють металевим ядром або болванкою, підвішеними до стріли крана. Ядро масою 2...3т, що опускається краном з висоти, дробить кладку на шматки, які потім використовують для різних завдань.

Для розбирання кладки застосовують також гідромолоти й гідроклини, що монтуються на самохідні шасі з гідроприводами.

 

Взривний спосіб

Взривним способом користуються для руйнування кам'яних конструкцій і фундаментів будівель. Взривні роботи виконують тільки спеціалісти. Взриви проводять тільки за затвердженими проектами виконання робіт.