п. 1.6. Безкаркасні будинки

 Основні несучі елементи (фундаменти, стіни і т.д.) у сукупності утворюють несучий кістяк будинку, який сприймає всі навантаження, що впливають на будинок, і передає їх на підставу, а також забезпечує просторову незмінюваність (твердість) і стійкість будинку. Конструкційна схема несучого кістяка будинку підрозділяється: безкаркасні, каркасні й з неповним каркасом.

Житлові й суспільні будинки, як правило, будують із цегли, керамічних або бетонних каменів і дрібних блоків, а також із крупнорозмірних деталей і елементів: великоблочні, великопанельні й об'ємно-блокові.

Безкаркасні будинки із цегли й дрібних каменів і блоків зводять зазвичай з поздовжніми несучими (рис. 1.6.1, а) зовнішніми й внутрішніми стінами. Поперечні стіни в таких будинках улаштовують переважно в сходових клітках, у місцях, де проходять димові й вентиляційні канали, а також у проміжках між ними для додання більшої стійкості поздовжнім стінам і будинкам у цілому. У будинках з поперечними несучими стінами (рис. 1.6.1, б) поздовжні зовнішні стіни - самонесучі, а перекриття опираються на поперечні стіни. Зводяться також безкаркасні будинки, у яких несучими є як поперечні, так і поздовжні стіни. У таких будинках панелі перекриттів розміром на кімнату опираються всіма чотирма сторонами на поперечні й поздовжні стіни.

 

2


Рис. 1.6.1. Конструктивні схеми безкаркасних будинків з несучими стінами: а - поздовжніми, б - поперечними

 

Безкаркасні великоблочні будинки зі стінами з бетонних і інших блоків мають конструктивні схеми з поперечними й поздовжніми несучими стінами (мал. 1.6.2).

Суспільні багатоповерхові будинки частіше зводять із поздовжніми несучими стінами. При цьому залежно від ширини будинку може бути не одна, а дві внутрішні поздовжні стіни.

 

3


Рис. 1.6.2. Конструктивна схема великоблочного будинку з поперечними й поздовжніми несучими стінами: 1 - кутовий блок, 2 - простінковий, 3 - підвіконний, 4 - перегородковий, 5 - блок внутрішньої стіни, 6 - панелі перекриття

 

Безкаркасні великопанельні будинки бувають: із трьома поздовжніми несучими стінами: з поперечними несучими стінами-перегородками, установлюваними з малим або більшим кроком (відстанню) один від одного.

У будинках з поперечними несучими стінами-перегородками (рис. 1.6.3) усі основні елементи несучі: поперечні стіни - перегородки, внутрішня поздовжня й зовнішні стіни. Панелі перекриттів мають опори по чотирьом сторонам. При цьому зовнішні стінові панелі 1, які мало відрізняються від зовнішніх панелей у будинках з поздовжніми несучими стінами, вважають також несучими. Перегородкові панелі 4 і панелі внутрішньої поздовжньої стіни в таких будинках виготовляють із важкого (конструктивного) бетону. Панелі зовнішніх стін виготовляють із легких бетонів. Вони бувають тришаровими: з важкого бетону з теплоізолюючими вкладками.

 

4


Рис. 1.6.3. Конструктивна схема великопанельного будинку з несучими стінами-перегородками: 1 - зовнішні стінові панелі, 2 - санітарно-технічні кабіни, 3 - несучі перегородки, 4 - внутрішні несучі поперечні стіни (перегородки), 5 - панелі перекриття, 6 - цокольні панелі, 7 - блоки фундаментів