п. 3.17. Підмости

Кладку стін і стовпів починають після зведення фундаментів або підвальної частини будинку. Тому перше робоче місце муляра перебуває на рівні землі або настилу перекриття. Після зведення кладки на висоту до 1,2м (ярус кладки) муляр не може продовжувати роботу з попереднього рівня. Робоче місце муляра необхідно підняти на підмости.

 prystosuvanna na vysoti

 

Підмости являють собою робочі майданчики у вигляді настилу на інвентарних опорах, по яких робітники переміщаються уздовж фронту робіт і на яких розміщують матеріали, пристосування й інструменти.

При кам'яних роботах використовують інвентарні підмости різних типів, з яких улаштовують стрічкове (уздовж стіни) або суцільне (по всій площі між стінами будинку) замощування. При стрічковому замощуванні ширину риштування, установлюваних на захватці смугою уздовж стін, роблять 2,5...2,6м, що відповідає ширині робочого місця муляра. Такі підмости повинні мати бічне огородження. На суцільнім риштуванні, для якого не потрібно огородження, зручніше працювати й розташовувати матеріали.

 По конструкції підмости підрозділяються: стоєчні, шарнірно-панельні, пакетні й інших типів.

Стійкові підмости (рис. 3.17.1) зазвичай складаються з розсувних трубчастих телескопічних стійок, дерев'яних прогонів і щитів настилу.

3.17.1.13.17.1
Рис. 3.17.1. Схема стійкового підмосту

 

Підмости переставляють із першого ярусу на другий тільки після того, як настил звільнять від матеріалів, що перебувають на ньому. При цьому висувають внутрішні труби (верхні стійки) на необхідну висоту й закріплюють їх на нижній стійці, вставляючи штир (чеку) і співпадаючі отвори зовнішньої й внутрішньої труб. Стійки встановлюють через 1,5...2м одна від одної й розкріплюють розкосами. Зі стоєчних риштувань можна зводити стіни висотою до 4,4м, однак такі підмости застосовують рідко, тому що їх доводиться встановлювати вручну.

Шарнірно-панельні підмости на металевих трикутних опорах (рис. 3.17.2, а) складаються із двох трикутних зварених фермочок-опор 1 і дерев'яного робочого майданчика настилу. Опори прикріплено до робочого майданчика двома парами шарнірів. Це дозволяє, піднімаючи підмости краном, змінювати положення опор (поворот на 90°) і встановлювати необхідну висоту риштування для другого або третього ярусу кладки.

Переносний майданчик з огородженням (рис. 3.17.2, 6) використовується для кладки зовнішньої стіни сходової клітки. Майданчик установлюють безпосередньо на внутрішні поперечні стіни сходової клітки, зведені до рівня риштування. Інвентарні підмости розраховані на установку у два ряди по висоті, що дозволяє зводити кладку до 5м. Панельні й пакетні підмости переставляють краном. Навантаження, що допускається на них, вказується в типових кресленнях. Підмости повинні мати огородження й приставні інвентарні сходи для підйому по них робітників.

 3.17.2а  3.17.2b

Рис. 3.17.2. Панельні підмости: а - шарнірно-панельні при кладці другого ярусу, б - переносний майданчик для кладки стін сходової клітки

 

Риштування

Риштування являє собою систему стійкових опор, на яких закріплюють переставні робочі майданчики. Для кладки стін риштування встановлюють при висоті приміщень більш 5м. Риштування роблять із дерев'яних або сталевих стійок, прогонів, поперечок, розкосів і робочого настилу.

Трубчасті безболтові підмости (рис. 3.17.3) складаються зі стійок і ригелів, що з'єднуються гаками і патрубками без болтів. До стійок через кожний метр по висоті приварені патрубки із труб діаметром 19мм. Стійки встановлюють уздовж стіни у два ряди на відстані 2м одна від одної, обпираючись нижніми кінцями на черевики, покладені на дерев'яні підбивки. По ригелях перпендикулярно стіні монтують щитовий настил з дошки товщиною 50мм. Для стійкості риштування кріплять до стіни анкерами, що закладаються в стіну, і гаками круглої сталі. Для міцності каркаса у двох перших панелях підмостів від кутів будинку встановлюють діагональні зв'язки.

  

3.17.3 3.17.3.нов
Рис. 3.17.3. Трубчасті підмости: а - безболтові, б - болтові; 1 - підбивка, 2 - черевик, 3 - стійка, 4 - ригелі, 5 - патрубок, 6 - гак ригеля, 7 - огородження, 8 - робочий настіл