п. 10.3. Кладки на розчинах з хімічними добавками

 Кладка на розчинах з хімічними добавками

При введенні в розчини з цементних в'яжучих хімічних протиморозних добавок температура замерзання води, що міститься в розчині, знижується. Добавки також прискорюють хімічний процес твердіння цементу. Завдяки цим факторам розчин накопичує міцність при більш низьких температурах, ніж зазвичай.

В якості хімічних добавок у розчини вводять хлористий кальцій і хлористий натрій, вуглекислий калій (поташ) і нітрат натрію. Застосування добавок допускається в розчині для підземної кладки з цегли, каменів правильної форми і постелистого бутового каменю, а також стін і стовпів промислових та складських будівель, якщо до зовнішньої обробки будівель не пред'являються високі вимоги. Поташ і нітрит натрію дозволяється використовувати також і для наземної кладки будинків із цегли, каменів і блоків. Застосування розчину з добавками для конкретного виду кам'яних конструкцій повинно бути погоджено з проектною організацією.

Суміш розчину з хімічними добавками в момент укладання повинна мати температуру не нижче 5°С. Забороняється використовувати змерзлий, а потім відігрітий гарячою водою розчин.

При зведенні кладки стежать за тим, щоб розчин був використаний до того, як він під впливом добавок почне схоплюватися.

 

Електропрогрів

Електропрогрів застосовують при твердінні свіжозведенної кладки таких конструкцій, що повинні мати підвищену міцність і зменшену осадку в період їх відтавання. Однак через складність пристосувань для прогріву цей спосіб економічно доцільний тільки при зведенні особливо важливих конструкцій. Для прогріву в цегляну кладку закладають електрод або електронагрівальні прилади і включають їх в електричний ланцюг. Провідником між електродами служить розчин, це дозволяє особливо ретельно заповнювати вертикальні шви кладки. Електроди з арматурної сталі діаметром 6мм приєднують до живильних дротів з допомогою відпаювань (холодних скруток) і дротів перетином 1X1,5 мм2 або відпалення сталевого дроту.

 

Заморожування з наступним відтаванням і прогрівом

Спосіб зведення кам'яних конструкцій методом заморожування з наступним штучним відтаванням за допомогою прогріву теплим повітрям застосовують, щоб прискорити будівництво і вести оздоблювальні роботи всередині будівлі взимку. Цим способом поверх утеплюють, тобто закривають всі отвори, а всередині приміщення обладнують тимчасовим опаленням. Тривалість штучного прогрівання конструкцій встановлюють, виходячи з необхідної стійкості і міцності кладки, яку вона повинна мати до періоду подальшого природного відтавання. При такому способі робіт не припиняється кладка вищерозташованих поверхів, а конструкції нижчих поверхів набувають необхідну міцність і, крім цього, у ході зведення будівлі в ньому виконують всі інші роботи.