п. 8.3. Приймання і складування збірних конструкцій

У кам'яних будівлях використовують велику кількість збірних залізобетонних конструкцій та інших виробів. Для забезпечення надійності конструкцій і безпеки їх монтажу необхідно контролювати якість збірних елементів, забезпечувати правильне складування  та зберігання виробів.

Матеріали, вироби і конструкції, що надходять на будівництво, перевіряють, щоб переконатися, що вони відповідають документам проекту (робочими кресленнями), чинним ГОСТам або технічним умовам. Свідченням визнання заводами-постачальниками вимог нормативних документів з якості є паспорти, що видаються підприємством-виробником на кожну партію матеріалів і виробів.

В паспорті на залізобетонні конструкції вказуються найменування виробів по ГОСТу або технічним умовам і їх умовне позначення (індекс), номер ГОСТу або технічних умов, кількість виробів у партії, дата виготовлення і приймання партії відділом технічного контролю (ВТК) і номер контролера ВТК, марка бетону, відпускна міцність бетону (у відсотках від проектної) в момент приймання. Без паспортів забороняється відпускати вироби з заводу і приймати на будівництві.

Кожен виріб зі збірного залізобетону та бетону повинен мати видиме маркування, виконане незмивною фарбою за допомогою трафаретів або гумових штампів. На штампі-марці зазначаються марка підприємства-виробника, паспортний номер виробу, індекс, номер контролера ВТК підприємства. На виробах, у яких верх важко відрізнити від низу (плити, прямокутні балки), роблять напис «Верх» або у верхній частині пишуть букву «В», а в нижній - «Н». Штампи на таких виробах розташовують так, щоб основа знака була звернена до нижньої поверхні виробу, що дозволяє судити про його робоче положення. При відсутності петель на елементах, що вмонтовуються кранами, відзначаються місця стропування відповідно до проекту.

При прийманні конструкцій, що надходять на монтаж, їх якість перевіряють зовнішнім оглядом. Засвідчуються, що виріб не має деформацій або інших ушкоджень (відколів), його лицьова поверхня (фактурний шар) відповідає вимогам проекту (колір, раковини, наплив). Вибірково контролюють відповідність проектним даним геометричних розмірів елементів, правильність розташування закладних деталей, випусків, борозен, ніш, отворів, фіксуючих пристроїв, чвертей, цілість вмонтованих деталей санітарно-технічного, електротехнічного та іншого обладнання. Конструкції з відхиленнями, що перевищують допуск, або іншими серйозними дефектами бракують, про що складають відповідний акт.

Конструкції на складах встановлюють на дерев'яні інвентарні підкладки та прокладки, розташовуючи їх в місцях, передбачених робочими кресленнями і позначених на елементах. Прокладки між виробами, укладають в штабель, розміщують одну над іншою по вертикалі. Товщину прокладок, яка повинна бути не менше 25мм, підбирають з таким розрахунком, щоб вищележачі елементи не спиралися на петлі або виступаючі частини нижчележачих елементів.

 8.3.1.а 8.3.1.b

8.3.1.v 8.3.1.g

 

 Рис. 8.3.1. Штабелі залізобетонних конструкцій: а - фундаментні плити, б - ригелі, в - плити перекриттів, г - сходові марші

 

Підкладки зазвичай мають перетин не менш 100X100мм. Майданчики під штабеля на складах попередньо вирівнюють, грунт ущільнюють, щоб прокладки не просідали. Інакше виріб буде спиратися не на підкладки, а на грунт і зламається через неправильний розподіл навантажень.

Збірні бетонні та залізобетонні елементи укладають в штабелі за такими схемами.

Плити фундаментів і блоки стін підвалів мають штабелями висотою не більше 2600 мм на підкладках і прокладках, які установлюють на відстані 300 ... 500 мм від торців блоків.

Прямокутні ригелі (прогони) висотою до 600 мм укладають на ребро, не більше трьох рядів по висоті, з підкладками і прокладками, розташованими на відстані 500 ... 1000 мм від торців, ригелі верхнього ряду в штабелях скріплюють між собою за монтажні петлі.

Багатопустотні плити перекриття і плити покриттів укладають у штабелі висотою не більше 2500 мм плазом до 8 ... 10 рядів в залежності від міцності підстави складу; прокладки і підкладки розташовують перпендикулярно пустотам на відстані 250 ... 400 мм від країв плити.

Сходові марші складують ступенями вгору, висота штабелів 5 ... 6 рядів. Підкладки і прокладки розташовують уздовж маршів на відстані 150 ... 200 мм від їх країв. Сходові площадки розміщують в горизонтальному положенні не більше ніж в чотири ряди по висоті, підкладки та прокладки установлюють на відстані 150 ... 200 мм від торців.

 При укладанні виробів у штабелі стежать, щоб вироби і прокладки розташовувалися правильно у відповідності зі схемами - неправильне складування збірних елементів (рис. 8.3.2) неминуче призводить до їх руйнування.

8.3.2 

Рис. 8.3.2. Руйнування залізобетонних плит при неправильному складування: б - підкладки розташовані не по одній вертикалі, в - три підкладки замість двох і не по одній вертикалі

 

Великопанельні перегородки розміром на кімнату (рис. 8.3.3) зберігають у вертикальному або злегка похилому положенні в касетах або пірамідах. Опорні частини пірамід мають невеликий нахил в сторону каркасу піраміди, за рахунок чого утворюється прямий кут між пірамідою і опорою. Завдяки цьому встановлювані в піраміду панелі спираються на настил опор піраміди всією площею торцевої грані, а не ребром, що виключає пошкодження граней панелей.

 Нетипові вироби (сходові майданчики, перемички, деталі огороджень) завозять на будівництва в контейнерах і зберігають на складі в окремих штабелях. Залізобетонні і бетонні деталі й блоки розміщують так, щоб їх заводське маркування можна було легко прочитати з боку проходу або проїзду, а монтажні петлі виробів, покладених у штабелі, були звернені догори.

8.3.3 а 8.3.3.b
 Рис. 8.3.3. Складування панелей перегородок

 

Вироби зберігають в умовах, що виключають можливість їх деформації, забруднення й ушкодження лицьових поверхонь (фактур).

Взимку не дозволяється укладати конструкції і деталі на підкладки і прокладки, покриті льодом, щоб на конструкціях не застоювалася вода, їх укладають з невеликим ухилом. Наскрізні отвори у виробах з бетону закривають від попадання снігу і утворення полію. Залізобетонні деталі періодично очищають від снігу, не допускаючи їх обмерзання.