п. 3.2. Система перев'язки кладки

Система перев'язки - це порядок укладання цегли (каменів) відносно один одного. Вона повинна відповідати правилам розрізання кладки.

При кладці розрізняють перев'язку вертикальних, поздовжних і поперечних швів. Поздовжні шви перев'язують для того, щоб кладка не розшаровувалася уздовж стіни на тонші стінки і щоб напруги в кладці від навантаження рівномірно розподілялися по поверхні стіни. Наприклад, якщо стіну товщиною 1 1/2 цегли викласти тільки ложками, вона складатиметься з трьох непов'язаних між собою стінок товщиною 1/2 цегли і навантаження між ними розподілятиметься нерівномірно. Перев'язка поперечних швів необхідна для поздовжнього зв'язку між цеглою, що забезпечує розподіл навантаження на сусідні ділянки кладки, і для монолітності стін при нерівномірних опадах, температурних деформаціях тощо. Поперечні шви перев'язують ложковими і тичковими рядами, поздовжні - тичковими.

Основні системи перев'язки цегляної кладки стін широко застосовуються в нашій країні - однорядна (ланцюгова) і багаторядні, а також трирядна.

3.2.1

 Рис. 3.2.1. Система перев"язки: а - однорядна, б - багаторядна

 

При однорядній (ланцюговій) перев'язці (рис. 3.2.1, а) ложкові і тичкові ряди у кладці чергуються. Поперечні шви в суміжних рядах зсунуті відносно один одного на 1/4 цегли, а поздовжні - на 1/5 цеглини. Всі вертикальні шви нижнього ряду перекриваються цеглинами вищерозміщеного ряду.

Ланцюгова перев'язка застосовується при кладці стін. Якщо зводять стіни, у яких лицьовий шар викладають з облицювальної або іншої ефективної цегли, ланцюгову перев'язку застосовують тільки відповідно вказівкам в проекті.

При багаторядній перев'язці (рис. 3.2.1,6) кладка складається зі стінок товщиною 1/5 цегли (120 мм), складених з ложків і поруч перев'язаних через кілька рядів по висоті точкових. Залежно від розмірів цегли встановлена максимальна висота ложкової кладки між тичковими рядами для різних видів кладки: з одинарної цегли товщиною 65 мм - один тичковий ряд на шість рядів кладки; з бетонних і природних каменів правильної форми при висоті ряду до 200 мм - один тичковий ряд на три ряди кладки; з потовщеної цегли товщиною 88 мм - один тичковий ряд на чотири ряди кладки.

При багаторядній перев'язці кладки з одинарної цегли поздовжні вертикальні шви через кожні п'ять ложкових рядів перекриваються тичковим. При цьому тички можуть розташовуватися як в окремих рядах, так і в інших рядах в чергуванні з ложковою цеглою. Поперечні вертикальні шви в чотирьох ложкових рядах перекриваються ложками кожного суміжного ряду на 1/2 г цегли, а шви п'ятого ложкового ряду - тичками шостого ряду на 1/4 цегли. Таку кладку називають п'ятирядною. Іноді для посилення перев'язки кладки тичкові ряди укладають через три ложкових.

Під час застосування багаторядної системи перев'язки не повністю дотримується третє правило розрізання кладки. Однак відсутність перев'язки поздовжніх швів на висоту п'яти рядів кладки практично не знижує її міцності, в той же час внаслідок великого термічного опору цих швів, розташованих на шляху теплового потоку, покращує теплотехнічні показники кладки.

Кладка зовнішніх і внутрішніх верст - найбільш трудоємна операція. Продуктивність праці при укладанні цегли в конструкцію залежить від співвідношення кількості цегли в верстах і забутці, тобто від системи перев'язки кладки. При багаторядній перев'язці стін, наприклад, товщиною 2 цегли в версти укладають в 1,3 рази менше цегли, ніж при ланцюговій (однорядній). Це значно полегшує роботу муляра, зважаючи що укладання ложкових цеглин по шнуру продуктивніше, ніж тичкових: простіше забезпечується точність перев'язки скорочується кількість поперечних швів кладки, що вимагає великої акуратності в роботі.

При ланцюгової перев'язці потрібна більша кількість тричвертних цеглин для торців стін, кутів і стовпів. Наприклад, на 1 м висоти кута стіни товщиною 2 цегли при ланцюговій кладці потрібно 14 трьохчверток і 42 чвертки або (при іншій схемі розкладки) 52 трьохчвертки, при багаторядній - чотири трьохчвертки і 12 чверток. Рубка на трьохчвертки та інші неповномірні цеглини крім витрат праці призводить до значної втрати цегли.

Багаторядна система перев'язки рекомендується як основна при зведенні стін, в тому числі і стін з лицюваною або іншою цеглою. Багаторядну систему перев'язки не допускається застосовувати для кладки стовпів, так як через неповну перев'язку швів вони будуть недостатньо міцними. Стовпи і простінки шириною до 1 м слід викладати по трирядній системі перев'язки. Кладку з керамічних каменів з поперечними щелевидними порожнечами виконують однорядною перев'язкою.