п. 3.12. Армована цегляна кладка

Армовані цегляні конструкції являють собою кладку, посилену сталевими арматурами, яку укладають на розчині у шви між цеглинами. Під дією стискаючих сил арматура затискається в швах і завдяки силам тертя і зчеплення з розчином стає одним цілим з кладкою.

Армування може бути поперечне, подовжнє і вертикальне. Поперечне армування виконують сітками або стрижнями. Сталеві стрижні сприймають поперечні розтягуючі зусилля, що виникають при стисканні кладки, перешкоджають руйнуванню цегли при вигині і розтягуванні і цим збільшують несучу здатність стислого елемента.

 3.12.1

Рис. 3.12.1. Армування цегельних стовпів сітками: а - прямокутними, б - зигзагоподібними; в - виступаючі кінці прутиків сіток

 

Стовпи, стіни і простінки армують поперечною сітчаною арматурою прямокутної (рис. 3.12.1, а) або зигзагообразної (рис. 3.12.1,6) форми (сітки «зигзаг»). Діаметр стрижнів для поперечного армування кладки допускається не менше 2,5 і не більше 8мм. Діаметр арматури в прямокутних сітках повинен бути не більше 5, в зигзагообразних - не більше 8мм. Застосування арматури більших діаметрів викликало б неприпустиме збільшення товщини горизонтальних швів і зниження міцності кладки.

 

Для оберігання від корозії арматурні сітки зверху і знизу захищають шаром розчину товщиною не менше 2мм. Тому загальна товщина шва, в якому укладена прямокутна сітка, наприклад, з дроту діаметром 5мм, повинна бути не менше 14мм.

Прутки сіток зварюють або пов'язують між собою в'язальним дротом. Відстань між прутками в сітках має бути не менше 30 і не більше 120мм. Не можна окремі стрижні укладати взаємно перпендикулярно в суміжних швах замість сіток. Сітки повинні мати такі розміри, щоб кінці прутків виступали на 2 ... 3мм за одну із внутрішніх поверхонь простінка або стовпа. За цими кінцями засвідчуються, що в кладці покладена на арматуру. Арматурні прямокутні сітки укладають не рідше ніж через п'ять рядів кладки, а при потовщеній цеглі - через чотири, зигзагоподібні - попарно в двох суміжних рядах, так щоб напрямок прутків в них був взаємно перпендикулярним.

 

Поздовжнє і вертикальне армування кладки застосовують для сприйняття розтягуючих зусиль в згинальних та позацентрово стиснутих конструкціях: стовпах, тонких стінах і перегородках. Таке армування підвищує стійкість конструкцій, тому його використовують у спорудах, схильних до сейсмічних дії. Перетин стрижнів і їх розташування зазначаються в проекті. Стрижні арматури з'єднують між собою, як правило, зварюванням, допускається з'єднання внахлест в"язальним дротом з перетином стрижнів на 20 діаметрів. Кінці таких стрижнів повинні закінчуватися крюками. У місцях розташування гаків замість цегляної кладки укладають бетон або розчин з цегляним щебенем.